ZAKARPACIE
Zamek w Mukaczewie

Zamek w Mukaczewie to architektoniczna perełka Zakarpacia i obok twierdzy w Kamieńcu Podolskim także całej współczesnej Ukrainy. Został zbudowany na górze pochodzenia wulkanicznego o wysokości 68 m i zajmuje powierzchnię 13 930 metrów kwadratowych. m. Dokładny czas powstania zamku nie jest znany, ale w dokumentach datowanych na XI wiek jest już wspomniany.
Zamek, podobnie jak całość tych ziem przeżywał wzloty i upadki. Był przebudowywany, odbudowywany, a także przechodził z rąk do rąk.
W 1241 roku na terytorium Królestwa Węgier najechali Mongołowie. Jednym z pierwszych punktów ataku było Mukaczewo. Ponad 60-tysięczna armia chana Batu całkowicie zniszczyła miasto, ale nie była w stanie zdobyć dobrze ufortyfikowanego twierdzy.
Od 1396 do 1414 roku zamek był własnością księcia Fiodora Koriatowicza z Podolska. Władca wzmocnił zamek i przekształcił w swoją rezydencję. W XV-XVI wieku zamek znajdował się w rękach wielu władców, którzy go nieustannie umacniali. W tym czasie system obronny zamku liczył 14 baszt, a na szczycie znajdował się duży pałac.

W 1633 roku zamek Mukaczewo został nabyty przez księcia siedmiogrodzkiego Jerzego I Rakoczego z prawem dziedziczenia. Książęta z dynastii Rakoczych przekształcili zamek w stolicę księstwa i władali nim do 1711 roku.
W latach 1685-1688 zamek przetrwał jedno z największych oblężeń prowadzonych przez wojska cesarza austriackiego. Obroną zamku kierowała wdowa po księciu Ferencu I Rakoczym Ilona Zrini. Po zdobyciu zamku Austriacy odbudowali go, co uczyniło z niego najsilniejszą twierdzę na wschodzie cesarstwa.
W latach 1703-1711 zamek stał się twierdzą wojny narodowowyzwoleńczej narodu węgierskiego przeciwko Austrii. Wojną prowadził syn Ilony Zrini, Ferenc II Rakoczi.
Po klęsce wojny wyzwoleńczej zamek stopniowo tracił na znaczeniu strategicznym. W 1782 r. otwarto tu więzienie polityczne monarchii austriackiej, w którym przez ponad 100 lat więziono ponad 20 000 więźniów. W lipcu 1847 r. zamek-więzienie odwiedził słynny węgierski poeta Sándor Petőfi.
W okresie Republiki Czechosłowackiej (1919-1938) na zamku znajdowały się jednostki wojskowe. W czasie II wojny światowej zamek zajęły wojska węgierskie. Po wyzwoleniu w 1944 r. i przyłączeniu Zakarpacia do sowieckiej Ukrainy w zamku mieściła się szkoła zawodowa. Obecnie na zamku znajduje się muzeum.