ZAKARPACIE
Kościół św. Jerzego w Użhorodzie
W centrum Użhorodu znajduje się najstarszy kościół rzymskokatolicki w tym mieście – Kościół św. Jerzego. Ta wspaniała śnieżnobiała neobarokowa budowla z zegarem na wieży przyciąga prostotą, a zarazem rozmachem. Jeszcze bardziej imponująca jest świątynia wewnątrz, ponieważ zachowały się w niej starożytne malowidła ścienne i umiejętnie wykonany ikonostas. Na dziedzińcu kościoła można zobaczyć odrestaurowany po skutkach II wojny światowej posąg Matki Boskiej, równie stary jak sam kościół.
Kościół św. Jerzego postanowił w 1610 roku zbudować użhordzki władca Jurij Druget, przyjmując wiarę katolicką. Nie zdążył jednak dokończyć budowy świątyni, bo miasto przeszło we władnie innego właściciela, który nie kontynuował stawiania świątyni. Z tego powodu kościół uzyskał swój ostateczny wygląd dopiero w 1766 roku, ponad sto lat po rozpoczęciu prac budowlanych. Kościół św. Jerzego był kilkakrotnie odnawiany: najpierw w 1830 roku, później w 1881 i 1910 roku. Podczas ostatniej przebudowy, zakończonej w 2001 roku, na przykościelnym dziedzińcu została odrestaurowana rzeźba Matki Boskiej.
Budynek kościoła św. Jerzego powstał na styku dwóch stylów – baroku i neobaroku. W XVIII wieku został przebudowany i nieznacznie zmienił się projekt architektoniczny za sprawą spadkobiercy władzy Bercheni, który był wybitnym mistrzem sztuki użytkowej. To jego obrazy zdobią wnętrze kościoła. Wewnątrz znajduje się również antyczny ikonostas, który współgra z marmurowymi ścianami i witrażami.